Як захисти бізнес від рейдерської атаки?

11.03.2019

6 березня разом із першим заступником Міністра юстиції Оленою Сукмановою обговорили це питання в рамках організованої Спілкою українських підприємців зустрічі. Від ЮФ «Салком» на зустрічі були партнери Тимофій Сікорський та Юрій Леонов.

Під час зустрічі доповідач представила внутрішні та зовнішні загрози для бізнесу.

Внутрішні загрози: конфлікт між власниками, втрата довіри до топ-менеджменту, неналежне зберігання інформації і документів та відсутність контролю над активами. Зовнішні загрози: конфлікт з конкурентами, кредиторська заборгованість, кардинальна зміна політичної ситуації, привабливі та незахищені активи, промислове шпигунство.

Важливою була інформація про фактори, які мають занепокоїти керівника підприємства. Зокрема, отримання поштою від своїх контрагентів чи партнерів конвертів з чистими листками або рекламою, збільшення кількості перевірок і запитів на надання документів, поширення негативної інформації у ЗМІ, пропозиції продати бізнес, скупка боргів, а також часті запити по майну у реєстрах. До речі, нещодавно впроваджена ініціатива по верифікації запитувачів інформації у реєстрах за допомогою ЕЦП дозволяє чітко відстежити, хто саме запитував відповідну інформацію.

Серед важелів протидії рейдерству доповідач відмітила SMS-маяк, заборону на вчинення реєстраційних дій та внесення до статуту умови про обов’язкове нотаріальне посвідчення рішень органу управління.

Партнер ЮФ «Салком» Тимофій Сікорський підняв важливе та болюче питання про вдосконалення системи реєстрації речових прав, оскільки на сьогодні реєстр технічно дозволяє проводити реєстрацію переходу права власності незважаючи на існуючі обтяження (іпотека, заборона, арешт), хоча це прямо суперечить закону. Зі свого боку будемо й надалі відстежувати це питання і маємо надію, що найближчим часом воно буде вирішене.

Доволі цікаве питання задав Віктор Чопенко з Benish Group щодо можливості включення до статуту підприємства норми про те, що будь-які зміни до нього може реєструвати лише конкретний нотаріус. З нашої точки зору така практика є спірною, але слід визнати, що в низці випадків цей захід може виявитися досить ефективним.

Ось деякі важливі поради, які дала пані Олена Сукманова для захисту бізнесу:

- Обов’язково провести юридичний аудит реєстраційних справ по нерухомості та земельним ділянкам підприємства. Мета – виявити можливі помилки, які були допущені на етапі реєстрації, та заздалегідь їх усунути. Особливо це важливо у сфері захисту паїв від подвійної реєстрації договорів оренди.

- Керівникам підприємств створити так-званий check-list з метою оперативної перевірки інформації по контрагентам у відкритих реєстрах. Всього в Україні діє понад 100 відкритих реєстрів, але для оперативної первинної перевірки достатньо сформувати шаблон із 5-10 реєстрів.

- Активація опції повідомлення на електронну пошту власника про вчинення реєстраційної дії.