​Прийнято закон, спрямований на боротьбу з рейдерством

13.10.2019

03.10.2019 Верховна Рада України прийняла в цілому Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності» (законопроект №1056-1). Цим законом передбачено низку заходів, спрямованих на подолання рейдерства та подальшого вдосконалення реєстраційних процедур.

Тимофій Сікорський прокоментував ключові положення Закону:

1. Запроваджено принцип одночасності вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об’єктом незавершеного будівництва та державної реєстрації прав на це майно.

2. Доступ державного реєстратора до Державного реєстру прав здійснюється шляхом багатофакторної аутентифікації (має бути окремий порядок Кабміну).

3. Припинення діяльності акредитованих суб’єктів державної реєстрації (Комунальних підприємств, приватних реєстраційних служб тощо).

4. Надання інформації з Державного реєстру прав у електронній формі здійснюється у режимі реального часу.

5. Повідомлення власника об’єкта нерухомого майна, а також відповідного користувача, обтяжувача про подані заяви на реєстрацію прав.

Закон передбачає передачу на розгляд суб’єктів державної реєстрації, що забезпечують зберігання реєстраційних справ у паперовій формі, документів, які подано до набрання чинності цим Законом для проведення реєстраційних дій та які перебувають на розгляді в акредитованих суб’єктів державної реєстрації.

Кабмін протягом двох місяців з дня опублікування цього Закону повинен прийняти нормативно-правові акти, необхідні для його реалізації.

Протягом шести місяців з дня набрання чинності цим Законом Кабмін повинен привести програмне забезпечення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у відповідність із Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

За прогнозами юридичної спільноти цей Закон має знизити кількість рейдерських атак. Проте практична ефективність передбачених законом новел багато в чому залежить від якості підзаконних актів Кабміну та своєчасності їх прийняття.

Зі свого боку будемо відслідковувати не лише законодавче впровадження цих нововведень, а й практичні наслідки їх застосування у реальних справах.