​Тимофій Сікорський: нове регулювання сфери нерухомості у зв’язку з COVID-19

01.04.2020

30.03.2020 Верховна рада прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)».

Цей закон передбачає такі ключові положення у сфері нерухомості:

1. Повернення плати за землю та податку на нерухомість за квітень 2020 року

- Юридичні та фізичні особи не сплачують земельний податок та орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності, а також податок на нерухоме майно за нежитлову нерухомість з 1 березня по 31 березня 2020 року (раніше було до 30 квітня 2020 року). Тобто скасовано норму закону, згідно з якою ці податки не сплачувалися за квітень 2020 року.

- Платникам надано право виправити дані у вже поданих деклараціях тільки за березень 2020 року (тобто можна показати нуль за березень).

- Платники, які вже подали уточнюючі декларації з «нульовими» показниками за березень і квітень 2020 року, повинні подати нові уточнюючі декларації та знову показати нарахування за квітень 2020 року.

- У зв’язку з таким коригуванням до платників не застосовуються санкції відповідно до ст.50 ПКУ (від 3 до 5 % від заниженої суми податку) та не застосовуються штрафи згідно зі ст.120 ПКУ (5 % від заниженої суми податку).

- Плата за землю та податок на нерухомість за квітень 2020 року сплачується за місцем знаходження земельної ділянки/об’єкту нежитлової нерухомості у строк до 30 червня 2020 року. Тобто оплата за квітень 2020 року відкладена на один місяць.

- Вказані пільги (щодо плати за землю) стосуються виключно тих земельних ділянок, які використовуються у господарській діяльності. Щодо об’єктів нежитлової нерухомості такого обмеження немає.

- Ставки податку на нерухомість та плати за землю залишилися без змін. Однак органам місцевого самоврядування надано право у 2020 році зменшити прийняті ними раніше ставки таких податків.

2. Звільнення від орендної плати

- З моменту установлення карантину (тобто з 12.03.2020) і до його офіційного завершення наймач звільняється від плати за користування майном відповідно до ч.6 ст. 762 ЦК. Нагадаємо, що вказана стаття передбачає звільнення наймача від плати за період, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає. Обмеження стосується не лише нерухомого, а й рухомого майна. Тобто у випадку, якщо майно орендується для здійснення діяльності, яка заборонена на підставі відповідних нормативних актів (наприклад кафе, ресторан, торгово-розважальний центр, спортклуб тощо), то плату за оренду такого майна можна не сплачувати.

- Закон не звільняє наймачів від оплати чи компенсації комунальних платежів і платежів по утриманню об’єкту оренди (охорона, пожежний нагляд, прибирання тощо).

За результатами аналізу прийнятого закону очевидно, що вищевказані норми будуть застосовуватися по-різному (наприклад, хтось буде намагатися не платити орендну плату навіть за квартиру, а хтось навпаки, буде виставляти необґрунтовані рахунки за комунальні послуги по утриманню приміщення).

Тому ми закликаємо проводити переговори з контрагентами для врегулювання питання оплати по договорам оренди та по сплаті земельного податку, а у найскладніших випадках – залучати до них юристів, фахівців в питаннях нерухомості.