​Вікторія Климюк прокоментувала питання порушення порядку і підстав призначення податкової перевірки

01.03.2020

Дедалі більше платників податків стають на захист своїх прав шляхом звернення до суду при порушенні податковими органами та їх посадовими особами прав платників під час призначення та проведення перевірок.

Автор підкреслює, що невідповідність обраного позивачем способу захисту права нерідко стає підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові, особливо у справах, що стосуються оскарження рішень і дій податкового органу під час призначення та проведення перевірок.

За загальним правилом, саме на етапі допуску до перевірки платник податків може порушити питання про необґрунтованість її призначення та проведення, реалізувавши своє право на захист від безпідставного контролю щодо себе. Якщо ж допуск до такої перевірки відбувся, то надалі предметом розгляду в суді має бути лише суть виявлених порушень податкового й іншого законодавства.

З іншого боку, норми, які регулюють порядок і підстави проведення документальних невиїзних перевірок, не передбачають процедури допуску посадових осіб контролюючого органу до перевірки, оскільки такі перевірки здійснюють без обов’язкової участі платника податків, у зв’язку із чим останній не має можливості висловити свою незгоду з правомірністю призначення стосовно нього податкової перевірки до моменту її проведення. У такому разі цілком правомірним є вирішення питання щодо правомірності призначення й/або проведення невиїзної документальної перевірки в судовому порядку.

Про ці та інші аспекти обрання дієвих способів судового захисту прав, порушених під час призначення та проведення перевірок можна дізнатися в статті Вікторії Климюк «Як ефективно себе захистити?», опублікованої в електронному виданні ЮРИСТ&ЗАКОН № 7 від 27 лютого 2020 року.