​Змінено підхід до обчислення орендної плати під час карантину

14.04.2020

13.04.2020 Верховною Радою України були внесені зміни до законодавства стосовно прав орендарів вимагати зменшення розміру орендної плати на період карантину.

До скасування карантину установлено такі нові положення:

1. Плата за користування нерухомим майном підлягає зменшенню за вимогою наймача впродовж всього часу, коли майно не могло використовуватися в повному обсязі через запроваджені обмеження.

2. Розмір плати погоджується сторонами договору найму. При цьому, максимальний розмір плати не може перевищувати сукупний обсяг витрат, які наймодавець здійснив або повинен буде здійснити за відповідний період для внесення плати за землю, сплати податку на нерухоме майно, вартості комунальних послуг (пропорційно орендованій площі).

3. Якщо договором найму вже передбачено, що наймач самостійно сплачує вказані витрати, то в такому випадку додаткові суми орендної плати не сплачуються.

Ключова ідея зазначених змін наступна: орендар сплачує лише свою частку на утримання майна (комунальні платежі та податки) впродовж періоду, доки використання майна заборонено у зв’язку з карантином. Для цього сторони договору оренди повинні укласти відповідну угоду.

Вказані норми стосуються лише юридичних та фізичних осіб - наймачів, які здійснюють підприємницьку діяльність з використанням орендованого майна. Тобто на фізичних чи юридичних осіб, які не є суб’єктами господарювання (громадяни, громадські та релігійні організації тощо), дана норма не поширюється. Також зазначені пільги не діятимуть по відношенню до оренди комунального майна.